Your shopping cart is empty!
Categories
Latest
Specials
Superlite Mummy 45F Sleeping Bag
Price:
$56.95
Description and Specifications
Perfect for the space-conscious backpacker bound for warm and tropical climates.
Very roomy and comfortable, these bags will compress down to a small and lightweight package using the 4-way compression sack.
| Temperature Rating | +45°F / +7°C |
| Size | 85" x 33" x 20" (215 x 84 x 50 cm) |
| Shape | mummy |
| Construction | one layer |
| Outer Shell | ripstop nylon taffeta |
| Lining | breathable ripstop polyester |
| Filling | 8 oz (230 g) of Insufil 1 |
| Zipper | durable #8 nylon coil |
| Stuff Sack | 4-way compression bag |
| Total Weight | 1.8 lbs (0.83 kgs) |
Write a review
Your Name:
Your Review: Note: HTML is not translated!
Rating: Bad Good
Enter the code in the box below:
Related Products (3)















