Your shopping cart is empty!
Categories
Latest
Specials
Superlite Hooded Rectangle 45F Sleeping Bag
Price:
$56.95
Description and Specifications
Perfect for the space-conscious backpacker bound for warm and tropical climates.
Very roomy and comfortable, these bags will compress down to a small and lightweight package using the 4-way compression sack.
| Temperature Rating | +45°F / +7°C |
| Size | (75" + 12") x 33" ((191 + 30) x 84 cm) |
| Shape | hooded rectangular |
| Construction | one layer |
| Outer Shell | ripstop nylon taffeta |
| Lining | breathable ripstop polyester |
| Filling | 10.4 oz (295 g) of Insufil 1 |
| Zipper | durable #8 nylon coil |
| Stuff Sack | 4-way compression bag |
| Total Weight | 2.0 lbs (0.9 kgs) |
Write a review
Your Name:
Your Review: Note: HTML is not translated!
Rating: Bad Good
Enter the code in the box below:
Related Products (6)



















