Your shopping cart is empty!
Categories
Latest
Specials
Sportster Hooded Rectangle 15F Sleeping Bag
Price:
$224.95
Description and Specifications
PrimaLoft is lightweight, ultra soft and offers unmatched water repellency. Lofty, compressible and completely hypo-allergenic, our PrimaLoft bags deliver superior performance so that you will stay dry, warm and comfortable even under the most challenging conditions.
| Temperature Rating | +15°F / -10°C |
| Size | 90" x 34" x 22" (229 x 86 x 56 cm) |
| Shape | hooded rectangular |
| Construction | two layer |
| Outer Shell | nylon taffeta |
| Lining | pongee |
| Filling | two layers of 100g/m2 PrimaLoft Sport |
| Zipper | #5 YKK 2-way |
| Stuff Sack | 4-way compression bag |
| Total Weight | 4 lbs (1.8 kgs) |
Write a review
Your Name:
Your Review: Note: HTML is not translated!
Rating: Bad Good
Enter the code in the box below:
Related Products (7)




















