Your shopping cart is empty!
Categories
Latest
Specials
Trailside Long Star 6 Person Tent
Price:
$299.95
Description and Specifications
- Two-pole square tents with easy-to-set-up clip-sleeve pole sytem.
- Large D-style door with No-see-um mesh window for added ventilation.
- Extra large, front vestibule provides more living and storage space.
- Waterproof and very durable PE bathtub style floor with high sidewalls.
- Waterproof flysheet with PU sealed seams for complete protection.
Trailside tents feature polyester flysheets with minimum 1000mm PU waterproof coating and extra UV-resistant treatment on fabric for added protection against damaging UV rays.
| Capacity | 6 person |
| Tent weight | 20.75 lbs (9.4 kg) |
| Poles | 2 + vestibule |
| Doors | 1 door |
| Height | 6'3" (190 cm) |
| Floor | 10' x 10' (300 x 300 cm) |
| Body area | 97 ft2 (9 m2) |
| with vestibule area | 137 ft2 (12.7 m2) |
| Box Size | 28.25" x 8.75" x 8.75" (72 x 22 x 22 cm) |
Write a review
Your Name:
Your Review: Note: HTML is not translated!
Rating: Bad Good
Enter the code in the box below:
Related Products (1)















