Your shopping cart is empty!
Categories
Latest
Specials
Polar Comfort 14F Sleeping Bag
Price:
$310.00
Description and Specifications
| Temperature Rating | +14°F / -10°C |
| Size | 83" x 32" x 20" (210 x 80 x 50 cm) |
| Shape | mummy |
| Construction | two layer |
| Outer Shell | ripstop nylon |
| Lining | polyester |
| Filling | 21 oz (600 g) of 90/10 grey goose down, 600+ fill power |
| Zipper | #5 YKK 2-way |
| Stuff Sack | compression bag |
| Total Weight | 2.25 lbs (1.0 kgs) |
Write a review
Your Name:
Your Review: Note: HTML is not translated!
Rating: Bad Good
Enter the code in the box below:
Related Products (11)
























