Your shopping cart is empty!
Categories
Latest
Specials
Everest Comfort 14F Sleeping Bag
Price:
$129.95
Description and Specifications
he Everest Comfort was specifically designed for outdoor enthusiasts who want more leg room along with the performance of a cold-weather sleeping bag. Chinook uses Invista™ Thermolite® insulation to create this roomy and comfortable sleeping bag. Great for trips in the late autumn or early spring, when the temperature is still below the freezing point.
Thermolite® by Invista™ delivers maximum lightweight warmth in extreme conditions.
| Temperature Rating | 14°F / -10°C |
| Size | (80" + 12") x 34" ((203 + 30) x 86 cm) |
| Shape | hooded rectangular |
| Construction | two layer |
| Outer Shell | soft ripstop nylon |
| Lining | poly / cotton |
| Filling | 1.5 lbs (700 g) of Invista Thermolite Hollofil |
| Zipper | #5 YKK 2-way |
| Stuff Sack | 4-way compression bag |
| Total Weight | 4.4 lbs (2.0 kgs) |
Write a review
Your Name:
Your Review: Note: HTML is not translated!
Rating: Bad Good
Enter the code in the box below:
Related Products (8)





















